لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۱۲

عامل سوء قصد به شاپور بختیار سخنرانی احمدي نژاد را تاريخی خواند


«انيس نقاش» عامل لبنانی سوء قصد نافرجام به جان دکتر شاپور بختیار، آخرین نخست وزیر دوران محمدرضا شاه پهلوی، در گفت ‌و گویی با «ايرنا»، خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی، سخنرانی محمود احمدی نژاد در لبنان را «تاریخی» توصیف کرده است. «انیس نقاش» که «ایرنا» او را «تحلیلگر لبنانی» و رئيس«شبكه مطالعات استراتژيك امان» معرفی می کند، می گوید: "سخنرانی احمدی نژاد در جنوب لبنان، و امضای توافقنامه های جديد همكاری ميان دو كشور دو بعد مهم اين سفر را تشكيل می ‌دهد."

«انیس نقاش» در تابستان سال ۱۳۵۹ رهبری تیمی را داشت که به جان دکتر شاپور بختیار سوء قصد کردند. دکتر بختیار از این حمله جان به در برد اما یکی از بانوان همسایه وی در این حادثه کشته ویکی از ماموران شهربانی فرانسه برای همیشه فلج شد.

«انیس نقاش» پس از گذراندن بخش اعظم محکومیتش ، با فرمان عفو «فرانسوا میتران» رئیس جمهوری وقت فرانسه، از زندان آزاد شد و به ایران رفت.

یازده سال بعد، روز پانزدهم مردادماه 1370، عاملان دیگری سرانجام موفق به کشتن دکتر بختیار در خانه اش در نزدیکی پاریس شدند. یکی از این عوامل، علی وکیلی راد، به دام افتاد و محکوم به حبس ابد شد. علی وکیلی راد، سال گذشته، در پی گذراندن هژده سال در زندان، بر پایه قوانین فرانسه مشمول عفو شد و به ایران بازگشت. مسوولان جمهوری اسلامی از علی وکیلی راد با دسته گل استقبال کردند.
XS
SM
MD
LG