لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۳۰

پیکر مرضیه به خاک سپرده شد


پیکر مرضیه، معروف به «بانوی آواز ایران»، پیش از ظهر امروز، به وقت پاریس، در «اوور سور واز» Auvers sur Oise حومه پایتخت فرانسه، در کنار گور دخترش، «هنگامه» به خاک سپرده شد. مرضیه، نزدیک به هفت ماه پس از درگذشت تنها دخترش به علت سرطان، و در پی چند ماه بستری بودن در بیمارستان آمریکایی در پاریس، روز چهارشنبه گذشته، در سن ۸۵ سالگی دیده بر جهان فرو بست.

مرضیه که نام اصلی او «اشرف السادات مرتضائی» بود، در خیابان «عین الدوله»، «ایران» بعدی، در تهران به دنیا آمد و با تشویق مادر و نامادریش، که هر دو نوازنده ساز و موسیقیدان بودند، در آسمان هنر پر گشود و اوج گرفت.

بانو مرضیه، بزودی، در نمایشنامه «خسرو و شیرین» یا «شیرین و فرهاد» جانشین «ملوک ضرابی»، یکی از ستارگان آواز آن روزگار شد، و پله های شهرت و محبوبیت را بسرعت پشت سر گذاشت. او نخستین بانویی بود که در برنامه جاودانه «گلهای رنگارنگ» آواز خواند و به پای ثابت این برنامه پر شنونده بدل شد.

«محمود ملک افضلی»، تنها پسر مرضیه، در آمریکا، و «جانان خرم»، تنها نوه اش، که او نیز از آوایی خوش برخوردار، و دوره کنسرواتوار پاریس را گذرانده است ، در فرانسه زندگی می کنند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG