لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۱۵

روند بهبودی اقتصادی در فرانسه به خطر افتاد


دولت فرانسه روز دوشنبه، امروز، اخطار کرد که اعتصابات در اعتراض به لایحه «اصلاح قانون بازنشستگی»، تا کنون سه میلیارد «یورو» هزینه برداشته و روند بهبودی اقتصادی در آن کشور رابه خطر انداخته است . بگفته «کریستین لاگارد»، وزیر اقتصاد فرانسه، اعتصابات چندین روزه در اعتراض به لایحه «اصلاح قانون بازنشستگی»، روزانه دویست میلیون تا چهارصد میلیون «یورو» برای اقتصاد آن کشور هزینه در بر دارد.

خانم «لاگارد» همچنین می گوید: " تصویر نبردهای خیابانی میان نیروهای شهربانی و مردم که در سراسر جهان پخش می شود، برای حیثیت جهانی فرانسه به قیمت گرانی تمام شده است."

روزنامه «فیگارو» هزینه هشت اعتصاب یک روزه در اعتراض به این لایحه را جمعاً یک میلیارد و ششصد میلیون تا سیصد میلیارد و دویست میلیون «یورو» برآورد کرده است.

برپایه این لایحه، از جمله، حد اقل سن بازنشستگی در فرانسه از شصت سال به ۶۲ سال، و سن بازنشستگی کامل دولتی از ۶۵ سال به ۶۷ سال افزایش می یابد.

اعتراضات گسترده به این لایحه، که دانشجویان نیز به آن پیوسته اند، میلیون ها فرانسوی را به تظاهرات در خیابان ها، اعتصاب، و محاصره پالایشگاه ها و انبارهای سوخت کشیده، تا حدی که فرانسه دچار کمبود سوخت، تعطیلی مدارس، و آشفتگی و هرج و مرج در برنامه های مسافرتی شده است. پیش بینی می شود که پارلمان فرانسه این لایحه را در هفته جاری تصویب کند، در حالی که اتحادیه های کارگری تهدید کرده اند که به اعتراضاتشان ادامه خواهند داد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG