لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۵۱

یک هیات دولتی آمریکا، امکان بستن زندان نظامی گوانتانامو را بررسی می کندچندتن از مقام های ارشد دولت آمریکا برای بررسی امکان انتقال زندانیان و بستن بازداشتگاه گوآنتانومو، به کوبا می‌روند.

سخنگوی شورای امنیت ملی در کاخ سفید روز جمعه گفت که در این هیات، رییس امور کارکنان کاخ سفید بهمراه سناتور دمکرات دایان فاینشتاین رییس کمیته اطلاعات سنا و سناتور جمهوریخواه جان مک کین عضو کمیته نیروهای مسلح سنا به پایگاه دریایی آمریکا در گوآنتانومو واقع در کوبا سفر می کنند.

به گفته سخنگوی شورای امنیت ملی، سه مقام دولتی، شرایط این بازداشتگاه نظامی، و گام‌های لازم برای موافقت کنگره با هدف رییس جمهوری جهت بستن گوانتانامو را بررسی خواهند کرد.

آقای مک کین سناتور ایالت آریزونا و خانم فاینشتاین، سناتور ایالت کالیفرنیا هر دو از جمله قانونگذارانی هستند که از مدت‌ها پیش، خواستار برچیدن زندان گوانتانامو بوده‌اند ولی برخی دیگر از قانونگذاران در کنگره، تصمیم دولت برای بستن این بازداشتگاه نظامی را سد کرده اند.

به گفته این قانونگذاران، دولت آقای اوباما، جایگزین مناسبی برای نگاهداری تروریست‌های زندانی پیشنهاد نکرده است.

رییس جمهوری آمریکا، ماه گذشته تعهد کرد تا ممنوعیت انتقال زندانیان به یمن را برطرف کند و به این ترتیب یکی از موانع بستن گوانتانامو را از میان بردارد.

۸۶ زندانی ازجمله ۵۶ شهروند یمنی تاکنون از این بازداشتگاه آزاد شده و به یمن انتقال یافته اند، کشوری که القاعده در آن حضور خطرناکی دارد.

۸۰ زندانی دیگر هنوز در گوانتانامو بسر می برند.
XS
SM
MD
LG