لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۲۰:۲۱

خبرگزاری‌های ايسنا و فارس متن توافق ژنو را منتشر کردند


خبرگزاری های ايسنا و فارس، روز يکشنبه ترجمه‌ای از متن توافق بين ايران و گروه پنج بعلاوه يک را منتشر کردند.

بر اساس اين متن، ايران پذيرفته است که بخشی از اورانيوم ۲۰ درصد غنی شده خود را به زير پنج درصد رقيق کند، فعاليت‌های هسته‌ای خود در نظنز، فردو و اراک را بيش از اين گسترش ندهد، محل‌های جديد برای غنی سازی ايجاد نکند و نظارت بيشتر بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی بر تاسيسات و برنامه‌های هسته‌ای خود را بپذيرد.

در مقابل، کشورهای پنج بعلاوه يک پذيرفته‌اند که از اعمال تحريم‌های جديد در مورد فروش نفت ايران خودداری کنند و امکان دسترسی ايران به درآمدهای نفتی بلوکه شده‌اش را فراهم کنند .
بر اساس اين توافق همچنين تحريم‌های اتحاديه اروپا و آمريکا بر بيمه و خدمات حمل و نقل ، طلا وفلزات گرانبها وصنعت خودروسازی ايران به حالت تعليق درآمده ويک کانال مالی به منظور تسهيل تجارت مربوط به امور انسان‌دوستانه ايجاد می‌شود.

اين متن همچنين با اشاره به ادامه مذاکرات طرفين برای دستيابی به يک توافق نهايی بر اين اصل تاکيد می کند که "تا در مورد همه چيز توافق نشود، در خصوص هيچ چيزی توافق حاصل نشده است".

سايت اينترنتی وزارت امور خارجه ايران که خبرگزاری فارس متن توافق را به نقل از آن منتشر کرده است، در بامداد امروز دوشنبه برای تاييد اين خبر قابل دسترسی نبود.
XS
SM
MD
LG