لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۲۳

در پی بالاگرفتن اختلاف میان نوری‌المالکی و فواد معصوم، نیروهای نظامی و امنیتی در اطراف مراکز دولتی در بغداد مستقر شدند


در پی بالاگرفتن اختلافات میان نوری‌المالکی، نخست وزیر و فواد معصوم، رئیس‌جمهوری عراق، نیروهای نظامی و امنیتی در مناطق استراتژیک و حساس بغداد مستقر شدند و به گفته خبرگزاری رویترز، تدابیر اتخاذ شده گویای برقراری وضعیت اضطراری در بغداد است.
این اتفاق پس از سخنرانی تلویزیونی نوری المالکی رخ داده است. آقای مالکی در صحبت‌های خود فواد معصوم، رئیس جمهوری این کشور را متهم به تخطی از قانون اساسی کرده و گفته است که قصد دارد از او به خاطر تعلل در معرفی رئیس‌بزرگ‌ترین فراکسیون پارلمان به عنوان نخست وزیر ،به دادگاه فدرال شکایت کند.
قرار بود رییس جمهوری عراق تا امروز دوشنبه رییس بزرگترین فراکسیون پارلمان را مامور تشکیل دولت جدید کند اما وی معرفی نخست وزیر را تا هشت روز دیگر به تاخیر انداخته است .
نوری المالکی که رهبر "ائتلاف دولت قانون" است این ائتلاف را بزرگترین فراکسیون پارلمان می داند و گفته است برای سومین بار برای کسب سمت نخست وزیری تلاش خواهد کرد.
در همین رابطه نوری المالکی روز شنبه با سلیم الجبوری، رئیس مجلس عراق نیز دیدار کرده بود.
گفتنی است "برت مک‌گرک"، معاون دستیار وزیر امور خارجه امریکا نیز در حساب کاربری توییتر خود اعلام کرده است که واشینگتن کاملا از فواد معصوم به عنوان «ضامن قانون اساسی عراق» حمایت می‌کند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG