لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۲۲

رجب طیب اردوغان نخستین رئیس‌جمهوری منتخب مردم ترکیه شد


رجب طیب اردوغان، نخست وزیر فعلی ترکیه، با کسب حداکثر آرا برنده انتخابات ریاست‌جمهوری در ترکیه شد. او نخستین رئیس‌جمهوری ترکیه است که با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای اردوغان در نطق پیروزی خود اعلام کرده است که او تنها رئیس‌جمهور آن‌هایی که به او رای داده‌اند نیست، بلکه رئیس‌جمهور یک ملت ۷۷ میلیونی ‌است.
رئیس حزب عدالت و توسعه در نطق خود وعده داده است که «دوره‌ای جدید» برای ترکیه آغاز خواهد شد. آقای اردوغان همچنین از ترکیه‌ای برای همگان سخن گفته و قول داده است که ترکیه‌ای بسازد که در آن تمامی ترک‌ها از هر اصل و ریشه‌ و با هر اعتقادی با هم برابر باشند.
بسیاری از منتقدان آقای اردوغان، ‌پیش‌از برگزاری این انتخابات او را متهم به سوءاستفاده از امکانات مالی و اداری‌ کرده بودند که مقام نخست‌وزیری در اختیارش او قرارداده است.
گفته می‌شود آقای اردوغان نزدیک به ۵۲ درصد آرا را از آن خود کرده است و دو رقیب او، اکمل‌الدین احسان‌اوغلو و صلاح‌الدین دمیرتاش، به ترتیب بیش از ۳۸ درصد و نزدیک به ۱۰ درصد آرا را کسب کرده‌اند. آقای احسان‌اوغلو شب گذشته این پیروزی را به آقای اردوغان تبریک گفته است.

XS
SM
MD
LG