لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۱۸

نگرانی سخنگوی وزارت خارجه ايران از صدور احکام اخير اعدام در مصر


سخنگوی وزارت امور خارجه ايران روز سه شنبه از صدور احکام اخير اعدام در مصر ابراز تاسف و نگرانی کرد. اشاره او به صدور حکم اعدام برای محمد مرسی، رئيس جمهوری سابق مصر، و بيش از ۱۰۰ عضو گروه اخوان المسلمين بود.

به گزارش سايت وزارت امورخارجه ايران، مرضيه افخم صدور اين احکام را مشوق روش های مبتنی بر خشونت و حذف در مصر دانست. او ابراز اميدواری کرد که از چنين راهکارهايی پرهيز شود و گفت که اختلافات از طريق گفت‌ وگوهای ملی و توافق بين جريان‌های سياسی و اجتماعی مسالمت‌ جو قابل حل و فصل است.

آمريکا و دبير کل سازمان ملل متحد نيز روز دوشنبه از صدور حکم اعدام برای محمد مرسی،‌ رئيس جمهوری سابق مصر ابراز نگرانی کرده بودند.

دادگاهی در مصر برای محمد مرسی و بيش از صد عضو اخوان المسلمين به اتهام سازماندهی فرار جمعی زندانيان در سال ۲۰۱۱ ميلادی، حکم مرگ صادر کرده است. حکم اعدام آقای مرسی بايد از سوی مفتی اعظم مصر، عالی ترين مقام مذهبی در آن کشور، تائيد شود و همچنين او می تواند از ديوان عالی تقاضای فرجام کند.

محمد مرسی در حال حاضر به اتهام کشتار تظاهرکنندگان مخالف دولت در سال ۲۰۱۲ ميلادی، سرگرم سپری کردن دوران ۲۰ سال حبس خود در زندان است.

XS
SM
MD
LG