لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۰۵

گفتگو پیرامون بحران یمن روز ۷ خرداد در ژنو برگزار می‌شود


به گزارش خبرگزاری رویترز دبیر کل سازمان ملل متحد از برگزاری گفتگو پیرامون بحران یمن در روز هفتم خردادماه در شهر ژنو خبر داد.

بنا بر اعلام بان کی مون این گفتگوها قرار است با حضور گروه‌های یمنی برای دستیابی به یک روند سیاسی برای حل بحران یمن برگزار شود.

ریاض یاسین عبدالله وزیر خارجه در تبعید یمن به خبرگزاری رویترز گفته است که آنها دعوت رسمی برای حضور در این نشست را دریافت نکرده اند و زمان بسیار کوتاه است و باید این برنامه به تعویق بیافتد. این مقام یمنی که در عربستان سعودی به سر می‌برد همچنین گفته که او از اعلام روز برگزاری این نشست شگفت زده شده و افزوده است برای برگزاری این گفتگو، شیعیان حوثی باید سلاح خود را زمین بگذارند و شهرهایی را که تصرف کرده اند را بازپس دهند.

این در حالیست که نماینده یمن در سازمان ملل متحد گفته است که همه طرف های درگیر در یمن از جمله حوثی ها در این نشست شرکت خواهند کرد.

عبدالمالک الحوثی، رهبر شبه نظامیان شیعه در یمن نیز گفته است شرط آنها برای شرکت در این گفتگوها این است که همه طرف‌ها، متعهد به اجرای توافقی باشند که پس از قدرت گرفتن آنها در صنعا در ۹ ماه پیش به دست آمد. برمبنای آن توافق با تغییرات در قانون اساسی اختیارات بیشتری به حوثی ها واگذار می شد.

XS
SM
MD
LG