لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۰۰

محمد جواد ظریف با قانونگذاران پارلمان اروپایی دیدار و گفت‌وگو کرد


محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز سه‌شنبه در پارلمان اروپایی در شهر بروکسل حاضر شد و با کمیته امور خارجه این پارلمان گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در این دیدار تعدادی از قانونگذاران پارلمان اروپا از آقای ظریف درباره نقض حقوق بشر در ایران، بودجه دفاعی ایران و نقش این کشور در منطقه سئوالاتی کرده‌اند.

این قانون‌گذاران در ادامه مجازات مرگ، اعدام‌های علنی و تعقیب قضایی روزنامه‌نگاران در ایران را غیرقابل‌قبول خوانده‌اند. عفو بین‌الملل می‌گوید ایران در سال ۲۰۱۴ دومین کشور جهان به لحاظ تعداد اعدام بوده است.

آقای ظریف نیز در صحبت‌هایش به نقش ایران در منطقه پرداخته و مجددا تاکید کرده که ایران در سوریه نیروی زمینی ندارد و تنها مستشار فرستاده است. در هفته‌های اخیر خبرگزاری‌ها از کمک نیروهای زمینی ایران به بشار اسد در درگیری‌های شمال سوریه خبر داده‌اند.

آقای ظریف در ادامه مجددا از سیاست‌های عربستان در منطقه انتقاد کرده و فرستادن نیروی ویژه توسط این کشور به سوریه را خطرناک نامیده است.

مواضع ایران و عربستان در قبال سوریه متفاوت است و وزرای امور خارجه دو کشور بارها یکدیگر را به دخالت و افزایش تنش متهم کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG