لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۳۰

تجربه‌ پرواز در بی‌وزنی با ایرباس


ایرباس A۳۴۰-۳۰۰
ایرباس A۳۴۰-۳۰۰

یک شرکت سوییسی قصد دارد امسال تجربه‌ پرواز در شرایط بی‌وزنی یا «گرانش صفر» را برای مسافران ایرباس A۳۴۰-۳۰۰ خود فراهم کند.

به گزارش رویترز، شرکت سیستم‌های فضایی سوییس (اس۳) اعلام کرد که هواپیمای ایرباس خریداری‌شده قادر به حمل حدود ۷۰ مسافر است که در طول پرواز ۹۰ دقیقه‌ای مسافران را ۱۵ بار در قوس سهموی (parabolic arcs) شرایط بی‌وزنی قرار می‌دهد.

مسافران در هنگام عبور از نقطه‌ اوج هر مسیر سهموی ۲۰ تا ۲۵ ثانیه شرایط بی‌وزنی را تجربه می‌کنند.

پاسکال جاسی مدیر اجرایی اس۳ می‌گوید «هدف نهایی ما همگانی کردن دسترسی به فضا پرتابگر قابل استفاده مجدد است. قبل از اینکه ایده‌ پرتابگر به واقعیت بپیوندد، تجربه‌ گرانش صفر در هواپیمای ایرباس به همه این امکان را می‌دهد تا برای مدت یک روز به یک فضانورد تبدیل شود».

قیمت‌ها از دو هزار و هفتصد فرانک سوییس (دو هزار و هشتصد و بیست و شش دلار آمریکا) برای یک صندلی در بخش عمومی هواپیما با بیش از ۴۰ مسافر، تا شصت و پنج هزار فرانک برای بخش «وی آی پی» با ۱۲ مسافر (با ساعت گرانقیمت اهدایی و امکام حمل چمدان) - تغییرمی‌کند.

در همین حال، پایگاه خبری «فلایت گلوبال» گزارش داده است شرکت هواپیمایی پرتغالی «های فلای» در حال آماده‌سازی یک فروند ایرباس A۳۴۰-۳۰۰ برای پروازهای گرانش صفر با همکاری شرکت سیستم‌های فضایی سوییس است.

شرکت سوییسی می‌گوید آماده‌ انجام پروازهای تجاری گرانش صفر در سال ۱۷-۲۰۱۶ است. این شرکت در نظر دارد پروازها را با مناسب‌ترین قیمت ارائه کند و ادعا می‌کند سیستم‌های کنترل پرواز A۳۴۰ دقت بی‌سابقه در حالت پرواز بی‌وزنی فراهم می‌کنند.

XS
SM
MD
LG