لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۳۲

جیسون رضائیان از دولت ایران به دادگاه فدرال آمریکا شکایت کرد


جیسون رضائیان خبرنگار روزنامه آمریکایی واشنگتن پست و خانواده اش، روز دوشنبه از شکایت علیه دولت ایران به دادگاه فدرال آمریکا خبر دادند.

آقای رضاییان گفته که گروگان جمهوری اسلامی ایران بوده است و در طول ۱۸ ماه زندان، مورد آزار روحی و جسمی قرار گرفته بود. این روزنامه‌نگار تاکید کرده که هدف از بازداشت او تاثیرگذاری تهران بر مذاکرات هسته‌ای به منظور دستیابی به توافق بوده است. به گزارش روزنامه «واشینگتن پست» که آقای رضاییان خبرنگار آن در تهران بود، شکایت وی در دادگاه واشینگتن دی سی ثبت شده است.

آن‌گونه که واشینگتن پست گزارش داده است، در شکایت جیسون رضاییان مواردی از دوران حبس او روایت شده است که پیش از این منتشر نشده بود. این روزنامه‌نگار گفته است که او و همسرش در دوران بازجویی مرتبا هدف آزار روحی و جسمی بودند. بازجویان تهدید می‌کردند که سرش را از بدن جدا کرده یا او را اعدام می‌کنند.

جیسون رضائیان و همسرش در تابستان سال۱۳۹۳ در منزل خود در تهران بازداشت و به زندان اولین منتقل شدند. یگانه صالحی ۷۱ روز بعد با وثیقه ۳۲ هزار دلاری آزاد شد،اما جیسون رضائیان به جاسوسی متهم شد و پس از ۱۸ ماه حبس در دی ماه سال ۹۴ خبر آزادی او منتشر شد.

XS
SM
MD
LG