لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۰۳

گزارش کمیسیون امنیت ملی درباره روند اجرای برجام در مجلس قرائت شد


گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره روند اجرای برجام در صحن علنی مجلس قرائت شد. این گزارش به بررسی روند اجرای برجام از طرف ایران و گروه پنج بعلاوه یک در شش ماه اول پس از آغاز برجام پرداخته است.

دراین گزارش که توسط حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی قرائت شد، تایید شده که ایران به تمام وظایف و تعهدات خود در توافق هسته ای عمل کرده است. خارج ساختن مخزن راکتورآب سنگین اراک، کاهش تعداد سانتریفیوژها در نظنز و فردو، توقف غنی سازی اورانیوم با غلظت بیش از ۳.۶۷ درصد و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از جمله مواردی هستند که در این گزارش به آنها اشاره شده است.

ازطرف دیگر درمورد انجام تعهدات آمریکا و اروپا در توافق هسته ای به لغو قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی اتمی، لغو تحریمهای ثانویه آمریکا و لغو تحریمهای اتحادیه اروپا اشاره شد است.

در این گزارش لغو تحریمهای بانکی تایید شده ولی درعین حال تاکید شده که بانکهای بزرگ برقراری ارتباط بانکی با ایران را به بررسی های بیشتر مشروط کرده اند.

در گزارش تایید شده که بخش بزرگی از پولهای مسدود شده ایران در دسترس بانک مرکزی قرار دارد ولی نقل و انتقال آن هنوز با مشکلاتی روبروست. مقام‌های دولت آمریکا پیشتر در واکنش به انتقادهای ایران گفته‌اند که همه تعهدات خود را طبق برجام انجام داده‌اند و برخی از تحریم‌های فعلی مربوط به تحریم‌های اولیه و غیرمرتبط با توافق هسته‌ای است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG