لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۵۷

واکنش های جهانی به فرمان اجرایی ترامپ همچنان ادامه دارد


جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، روز شنبه در یک پیام توییتری نوشت که کانادا از ورود افرادی که از جنگ یا آزار و اذیت می‌گریزند صرفنظر از دین شان استقبال می‌کند.

به گزارش رویترز، آقای ترودو در حالی این سخنان را ایراد می کند که خطوط هوایی کانادا در پیروی از فرمان اجرایی دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، در جلوگیری موقت ازورود شهروندان ۷ کشور با اکثریت مسلمان اعلام کرد که مسافران مشمول این فرمان را بر می گرداند.

در ادامه ی واکنش ها به این فرمان اجرایی، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز در یک پیام توییتری نوشت که بر خلاف آمریکا، تصمیم های ایران عطف به ما سبق نمی شود. وی همچنین افزود که تمام افرادی که دارای روادید معتبر ایران هستند می توانند وارد کشور شوند.

ژان مارک اِرو، وزیر خارجه فرانسه نیز در این باره گفته است، بسیاری از تصمیم های دونالد ترامپ از جمله فرمان محدودیت های مهاجرتی تازه، باعث نگرانی است.

اما ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، از محکوم کردن اقدام دولت دونالد ترامپ درباره ی ورود اتباع هفت کشور و پناهجویان خودداری کرده و گفته است، دولت آمریکا مسئول سیاست های مهاجرتی خود است.

شرکت های گوگل و اپل و چندین شرکت فناوری دیگر نیز نسبت به این دستور ابراز نگرانی کرده اند چون برخی از کارمندان آنها از کشورهای با اکثریت مسلمان هستند.

طبق این فرمان اجرایی برنامه پذیرش پناهجوبرای چهار ماه تعلیق می شود، اما این تعلیق برای پذیرش پناهجویان سوری دائمی خواهد بود.

XS
SM
MD
LG