لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۴۳

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید مذاکرات در زمینه حج «تا حد مثبتی» پیش رفته است


بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه روزدوشنبه با بیان اینکه وزارت خارجه مسوولیتی در گفتگو با عربستان سعودی در زمینه حج ندارد گفت این مذاکرات «تا حد مثبتی» پیش رفته است.

آقای قاسمی دراینباره افزوده است گفتگوها درباره برخی سازوکارها و مکانیزم های فراهم کردن امکانات و تسهیلات کنسولی بوده است.

نمایندگان سازمان حج و زیارت ایران در روزهای گذشته دیدارهایی را در عربستان‌سعودی با مقامات آن کشور درباره حضور حجاج ایرانی در مراسم حج سال آینده انجام دادند. ایران پیشتر اعلام کرده که برای حضور زائرانش در مراسم حج شرایطی دارد که باید تأمین شود.

آخرین بار که زائران ایرانی در مراسم حج شرکت داشتند، به مراسم حج سال ۹۴ بر می‌گردد که در آن زمان به دلیل ازدحام بیش از حد جمعیت در هنگام عبور زائران از منطقه منا، بیش از دو هزار تن جان خود را از دست دادند که بیش از ۴۶۰ تن از آنها ایرانی بودند.

پس از این حادثه جدال‌های لفظی مقام‌های ایران و عربستان سعودی، حضور زائران ایرانی را در حج ۹۵ در هاله‌ای از ابهام قرار داد و در عین حال موضوع حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران، که به قطع روابط دو کشور انجامید، اختلاف نظر در زمینه نحوه حضور ایرانیان در مراسم حج را تشدید کرد.

XS
SM
MD
LG