لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۱۷

با وجود کاهش چشمگیر شمار اعدام ها، ایران همچنان ۵۵ درصد اعدام‌های ثبت شده جهان را به خود اختصاص داده است


سازمان عفو بین‌الملل، در گزارش سالیانه خود اعلام کرد که به رغم کاهش چشمگیر شمار اعدام‌ها در سال ۲۰۱۶ در ایران، همچنان حدود نیمی از اعدام های ثبت شده جهان، در ایران انجام شده است.. در سال گذشته میلادی دست کم ۵۶۷ نفر در ایران اعدام شدند. این در حالی است که سال پیش از آن ۹۷۷ نفر در ایران اعدام شده بودند.

در عین حال اما به گفته این سازمان، با وجود این کاهش، ۵۵ درصد کل اعدام‌های جهان در سال ۲۰۱۶ بدون احتساب جمعیت چین، در ایران انجام شده است. چین شمار اعدام ها در این کشور را ثبت و اعلام نمی کند.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید دست‌کم سی و سه مورد از اعدام‌های ثبت شده در ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی در ملاء عام و بر خلاف میثاق‌ها و تعهدات بین‌المللی صورت گرفته است.

به گفته عفو بین الملل، شمار بسیاری از احکام صادرشده‌ی اعدام در ایران، برای جرایمی صادر شده که از منظر «معیارهای بین‌المللی» به‌عنوان «جرائم خیلی جدی» به شمار نمی‌روند.

عفو بین الملل می‌افزاید، بسیاری از احکام اعدام، برای جرائم مرتبط با مواد مخدر یا اتهام‌های «مبهم» از جمله «محاربه» صادر شده‌است.

مقام‌های قضائی جمهوری اسلامی ایران با دفاع از احکام صادرشده، گفته‌اند «۹۰ درصد» اعدام‌ها در ایران به جرائم مربوط به مواد مخدر باز می‌گردد.

XS
SM
MD
LG