لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۲۵

ارتش عراق اعضای گروه داعش را در غرب موصل محاصره کرد


ارتش عراق می‌گوید در حال نبرد با گروه حکومت اسلامی، در منطقه‌ای به وسعت هشت کیلومتر مربع در غرب موصل است؛ اما این منطقه، شهر قدیمی موصل را در بر می‌گیرد که انتظار می‌رود صحنه نبردهایی سنگین و شدید شود.

مقام‌های رسمی ارتش عراق، شنبه گفتند نیروهای نظامی آن کشور مناطقی راکه به آن‌ها اختصاص داده شده بود پس گرفته‌اند، اما «آمادگی حمایت از هر نیروی دیگری را در صورت صدور دستوری از سوی نخست‌وزیر دارند.

عملیات اخیر ارتش عراق و نیروهای ویژه آن کشور برای بازپس‌گیری منطقه‌ای انجام می‌شود که هرچند وسعت چندانی ندارد، اما پرجمعیت است. برآوردها نشان می‌دهد که نزدیک به ۵۰۰ تن از اعضای باقیمانده گروه «حکومت اسلامی» در مناطق قدیمی شهر موصل، در میان غیرنظامیان هستند و از آن‌ها به‌عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.

عملیات ارتش عراق، پیش‌مرگه‌های کرد و نیروهای متحد دولت مرکزی، برای بازپس‌گیری موصل، از پایان مهر ماه سال گذشته و با حمایت ائتلافی به رهبری ایالات متحده آغاز شد.

سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای بین‌المللی طی ماه‌های گذشته در مورد خطرات نبردها برای غیرنظامیان هشدار داده و در مورد موج تازه‌ای از آوارگی شهروندان نیز ابراز نگرانی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG