لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۵۲

دونالد ترامپ تلفنی با رییس جمهور مصر درباره قطر گفتگو کرد


دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا، روز جمعه با عبدالفتاح السیسی همتای مصری خود درباره اختلافات دیپلماتیک پیرامون قطر، گفتگو کرد.

بنا بر اعلام یک مقام دولت آمریکا این چهارمین گفتگوی تلفنی رییس جمهوری آمریکا با متحدان خود در خاورمیانه و شمال آفریقا در زمینه بحران قطر بوده است.

در این گفتگوی تلفنی آقای ترامپ بر لزوم اتحاد کشورهای این منطقه تاکید کرده و البته افزوده است که قطر نیز باید رفتار خود را بهبود بخشد.

در همین حال رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا نیز در یک بیانیه خواستار حل اختلافات دیپلماتیک میان عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و بحرین با قطر شد.

آقای تیلرسون در این بیانیه تاکید کرده است که اختلاف میان این کشورها با قطر و محاصره این کشور، منافع نظامی آمریکا در منطقه و همچنین تلاش برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی را تحت الشعاع قرار داده است.

هفته گذشته عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی و مصر با متهم کردن قطر به حمایت از گروه‌های تندرو اسلامگرا و جانبداری از ایران، مناسبات دیپلماتیک، تجاری و ترابری خود را با قطر قطع کردند. چند کشور عربی دیگر نیز در روزهای بعد همین تصمیم را اتخاذ کردند. قطر این اتهامات را رد می‌کند.

XS
SM
MD
LG