لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۵۱

عفو بین الملل از احتمال نقض حقوق بشر در عملیات بازپس‌گیری موصل خبر داد


عفو بین الملل روز سه‌شنبه از احتمال رخ دادن جنایات جنگی در عملیات بازپس‌گیری موصل خبر داد و اعلام کرد ارتش عراق و ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا در این نبرد حقوق بشر را را نقض کرده اند. عفو بین الملل همچنین گفت داعش هم با استفاده از غیرنظامیان به صورت سپر انسانی حقوق بشر را زیر پا گذاشته است.

عفو بین الملل می افزاید ائتلاف نظامی در عملیات بازپس‌گیری موصل به شدت بر کاربرد راکتهای دست‌ساز تکیه کرده است. به گزارش این نهاد حقوق بشری، عدم دقت نشانه گیری اینگونه راکت ها سبب مرگ بسیاری از غیرنظامیان ساکن کوچه های باریک و پرجمعیت موصل شده است.

ژنرال استیون تاونزند مقام ارشد ارتش آمریکا در عراق این تلقی را رد کرد که حمله های ائتلاف حقوق بشر را نقض کرده است. او در واشینگتن به خبرنگاران گفت هر استنباطی را که آتش‌باری ائتلاف را «غیردقیق، غیرقانونی یا با هدفگیری مفزط غیرنظامیان» توصیف کند رد می کند و مبارزه با داعش را «دقیق‌ترین کارزار تاریخ جنگاوری» می داند.

از طرف دیگر، زید رعدالحسین کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل هم روز سه شنبه اعلام کرد ارتش عراق با انتقام‌گیری و کشتن بازداشتشدگان عضو داعش و یا مظنونان به حمایت از داعش حقوق بشر را نقض کرده است.

حیدر عبادی نخست وزیر عراق سه سال پس از غلبه داعش بر موصل در روز دوشنبه خبر داد عراق در نبرد بازپس‌گیری موصل پیروز شده است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG