لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۱۸

محاکمه حدود ۵۰۰ متهم به کودتای نافرجام ترکیه آغاز شد


محاکمه حدود ۵۰۰ متهم کودتای نافرجام ترکیه از جمله ژنرال‌های ارتش و خلبانان نیروی هوایی این کشور ، روز سه‌شنبه،در آنکارا آغاز شد.
به گزارش خبرگزاری رویترز،بسیاری از این نظامیان پیشین متهم به هدایت کودتایی هستند که تیرماه سال گذشته از یک پایگاه هوایی در آنکارا آغاز شد.
بر پایه این گزارش، بستگان کسانی که در جریان این کودتا کشته یا زخمی شده‌اند، هنگام ورود متهمان به دادگاه ، با شعار هایی خواستار صدور حکم مرگ برای آنها شدند و به سوی آنها سنگ و اشیاء دیگری پرتاب کردند.
دولت ترکیه پس از کودتای تابستان پارسال در این کشور حالت اضطراری اعلام کرد و پاکسازی گسترده‌ای در تمام دستگاه‌های دولتی و نظامی به راه انداخت که با واکنش کشورهای غربی روبرو شد.
رویترز می‌نویسد ۴۶۱ متهم زندانی که دستبند به دست داشتند و هرکدام از سوی دو مامور همراهی می‌شدند به دادگاه آورده شدند. این گزارش حاکی است که هفت متهم هنوز متواری هستند و ۱۸ نفر دیگر نیز تفهیم اتهام شده‌اند ولی بازداشت نیستند.
مظنون اصلی این کودتا یک واعظ مذهبی ۷۶ ساله به نام فتح‌الله گولن و ساکن آمریکاست که هواداران او متهم شده‌اند در این کودتا دست داشته‌اند. آقای گولن دخالت در کودتای ترکیه را رد کرده و آن را به خود حکومت آنکارا نسبت داده است.

XS
SM
MD
LG