لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۱۶

آنگلا مرکل خواستار پایان گفت‌وگوها برای عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا شد


آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، روز یکشنبه، در جریان یک مناظره انتخاباتی با رقیب اصلی خود خواستار پایان گفت‌وگوها با ترکیه بر سر عضویت آن کشور در اتحادیه اروپا شد.

آنگلا مرکل در این مناظره تلویزیونی با مارتین شولتز، گفت، ترکیه نباید عضو اتحادیه اروپا شود.

صدر اعظم آلمان افزود با سایر سران اتحادیه گفت‌وگو خواهد کرد تا تصمیم نهایی در این باره گرفته شود.

این سخنان آنگلا مرکل در حالی بیان می‌شود که تنش‌ بین آلمان و ترکیه بالا گرفته است و رقیب اصلی انتخاباتی وی نیز خواستار توقف مذاکرات با آنکارا درمورد عضویت ترکیه در اتحادیه شده بود.

دو روز پیش از این نیز، آنگلا مرکل در جریان یک همایش اقتصادی در شهر نورنبرگ، گفته بود، برلین باید قاطعانه به بازداشت دو شهروند آلمانیِ دیگر در ترکیه واکنش نشان داده و درباره رابطه بازرگانی با آنکارا تجدید نظر کند.

بنا بر گزارش‌ها در حال حاضر دست‌کم ۱۲ شهروند آلمانی با اتهام‌های سیاسی در زندان‌های ترکیه هستند. از سوی دیگر ترکیه نیز خواستار بازگرداندن اتباع خود که مظنون به هواداری از فتح‌الله گولن هستند، شده‌است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در گفت‌وگو با شی جین پینگ، رییس جمهوری چین، و شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، آزمایش هسته ای اخیر کره شمالی را محکوم کرد.

از سوی دیگر، سخنگوی رییس جمهوری روسیه می‌گوید که وی در حال حاضر قصد گفت و گوی مستقیم با مقام‌های کره شمالی را ندارد.

رئیس‌جمهوری روسیه و نخست‌وزیر ژاپن، روز یکشنبه در تماسی تلفنی اقدام کره شمالی را محکوم کرده و نیز ولادیمیر پوتین خواستار خویشتن‌داری طرف‌ها شده است.

همچنین، بر اساس اعلام کاخ کرملین، رییسان جمهوری چین و روسیه در دیدار با یکدیگر خواستار یافتن راه‌حلی تنها سیاسی و به طور کامل دیپلماتیک، شده‌اند.

این دیدار روز یکشنبه، در شهر شیامن چین و با هدف رایزنی درباره کره شمالی پس از آزمایش موشکی اخیر انجام گرفته است. شیامن در جنوب شرقی چین اکنون میزبان گفت‌وگوهای سران کشورهای عضو گروه بریکس است که هر دو کشور چین و روسیه در آن عضویت دارند.

XS
SM
MD
LG