لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۴۳

عاصمه جهانگیر:فقدان یک نظام قضایی مستقل وضعیت وخیمی را در ایران بوجود آورده است


عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر، در گزارش جدید خود به برخی نکات مثبت و منفی وضعیت حقوق بشر در ایران اشاره و تأکید کرده که همچنان چالش‌های جدی حقوق بشری وجود دارد.

خانم جهانگیر به‌ویژه تأکید دارد که «فقدان یک نظام قضایی مستقل، به‌ویژه دادگاه‌های انقلاب، وضعیت وخیمی را در ایران رقم زده است.»

گزارشگر ویژه سازمان ملل در گزارش جدید خود می‌نویسد که «اصلاح وضعیت حقوق بشر در ایران بدون اصلاح نظام قضایی ممکن نیست» و «برای بهبود کارنامه حقوق بشری جمهوری اسلامی، دولت راهی نخواهد داشت جز این‌که نظام دادگستری را اصلاح کند

عاصمه جهانگیر در این گزارش می‌نویسد تصویب منشور حقوق شهروندی در دولت روحانی و گام‌های جدید مجلس در زمینه اصلاح قوانین مربوط به مجازات قاچاق مواد مخدر، از جمله تحولاتی است که می‌تواند به تغییراتی مثبت در وضعیت حقوق بشر در ایران بینجامد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به دنبال سرکوب معترضان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، گزارشگر ویژه‌ برای رصد کردن وضعیت حقوق بشر در ایران منصوب کرد. جمهوری اسلامی تاکنون به گزارشگر ویژه اجازه سفر به ایران نداده و اعلام کرده که آنها را به رسمیت نمی‌شناسد.

XS
SM
MD
LG