لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۵۵

پارلمان چک به طرح لغو ممنوعیت تأمین تجهیزات برای نیروگاه بوشهر رای منفی داد


پارلمان جمهوری چک روز جمعه پیشنهاد دولت این کشور را برای لغو قانونی که تأمین تجهیزات برای نیروگاه اتمی بوشهر را ممنوع کرده است، رد کرد. این پیشنهاد در ارتباط با توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی برای برچیدن تحریم‌های هسته‌ای در ازای محدودسازی فعالیت‌های هسته‌ای ایران، توسط دولت جمهوری چک ارائه شده بود.

قانون ممنوعیت تأمین تجهیزات برای نیروگاه اتمی بوشهر در سال ۲۰۰۰ و در زمان ریاست جمهوری واتسلاو هاول، به تصویب پارلمان جمهوری چک و امضای آقای هاول رسیده بود. این قانون در واکنش به تصمیم یک شرکت جمهوری چک درباره ارسال تجهیزات تهویه برای استفاده در نیروگاه اتمی بوشهر تصویب شده بود.

مخالفان لغو ممنوعیت‌ها علیه ایران ضمن ابراز نگرانی از برنامه هسته ای ایران می گویند این اقدام می تواند به روابط خوب جمهوری چک با اسرائیل آسیب بزند.

جمهوری چک و ایران، پس از سال‌ها سردی روابط، از سال گذشته روابط خود را به سطح سفیر ارتقا داده‌اند و سال گذشته هم محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران، و هم علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، برای گفت‌وگو در مورد همکاری‌های هسته‌ای، دیدارهایی از پراگ داشته‌اند.

ایران که همواره اتهام پیگیری برنامه هسته‌ای غیر صلح‌آمیز را رد کرده است، برای توسعه برنامه هسته‌ای خود پیگیر جلب همکاری کشورهای اروپایی است.

XS
SM
MD
LG