لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۱۱

دیدبان حقوق بشر خواستار آزادی فوری ساسان آقایی و یغما فشخامی دو روزنامه نگار زندانی ایرانی شدسازمان دید‌بان حقوق بشر روز سه شنبه اعلام کرد که دو روزنامه نگار ایرانی که در ماه گذشته در تهران بازداشت شدند، هنوز بدون تفهیم اتهام در زندان به سر می برند. این سازمان از مسئولان جمهوری اسلامی ایران خواست که ساسان آقایی معاون ۳۴ ساله سردبیر روزنامه اعتماد و یغما فشخامی گزارشگر وبسایت «دیدبان ایران» را فورا آزاد یا آنان را قانونا تفهیم اتهام و محاکمه عادلانه ای برای آنان برگزار کنند.

دیدبان حقوق بشر همچنین افزوده است که حق آزادی بیان ساسان آقایی و یغما فشخامی پیش از این هم نقض شده بود و قبلا هم به گونه ای خودسرانه بازداشت شده بودند.

دیدبان حقوق بشر در تازه ترین بیانیه خود موارد دیگری از بازداشت، حبس و وضعیت زندان و پرونده شماری دیگر از گزارشگران از جمه عده ای از مدیران شبکه های تلگرامی را فهرست کرده است.
قوه قضائیه و برخی دیگر از مسئولان جمهوری اسلامی ایران در گذشته بازداشت و حبس روزنامه نگاران را مصداق نقض آزادی بیان ندانسته و گفته اند متهمان به دلیل ارتکاب جرایمی نظیر «مخالفت با نظام، توهین به مقدسات و تشویش اذهان عمومی» بازداشت و حبس شده اند.

XS
SM
MD
LG