لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۱۸

دولت های مخالف بشار اسد می گویند پیش از آغاز دوران گذار سیاسی، از بازسازی سوریه حمایت نخواهند کرد


دولت‌های مخالف بشار اسد رییس جمهوری سوریه، در پی دیداری در روز دوشنبه در نیویورک اعلام کردند که پیش از آغاز دوران گذار سیاسی، از بازسازی سوریه حمایت نخواهند کرد.

دیوید ستِرفیلد معاون وزیر خارجه آمریکا و بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا پس از دیدار کشورهای حامی مخالفان حکومت سوریه این رویکرد را ابراز کردند.

پیشتر فرانسه نیز درباره لزوم احیای گفتگوهای سوری – سوری در مقر سازمان ملل متحد در ژنو تاکید کرده بود. ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه درباره این موضوع گفت که خواستار دیدار پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد – فرانسه، بریتانیا، چین، روسیه و ایالات متحده خواهد شد تا درباره تشکیل گروهی برای «گردهم آوردن همه بازیگران اصلی» در زمینه جنگ سوریه تلاش کنند.

بِرت کوندِرز وزیر خارجه هلنده گفته است این پیشنهاد فرانسه در نشست روز دوشنبه مطرح نشده است. یک مقام آمریکایی هم گفته است که حضور ایران در چنین گروهی برای آمریکا سخت خواهد بود.

روسیه و ایران حامی حکومت بشار اسد هستند.

گفتگوهای ژنو، گفتگوهای آستانه، گروه بین المللی حمایت از سوریه از جمله تلاش‌های دیپلماتیکی بوده که تا کنون برای پایان دادن به بحران در این کشور تشکیل شده که هنوز موفق به پایان دادن به این جنگ شش ساله نشده است.

XS
SM
MD
LG