لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۲۰

همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق آغاز شد


همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق،‌ روز دوشنبه، با وجود نگرانی‌های منطقه ای و بین المللی آغاز شد. نگرانی‌ها بیشتر از پیامدهای احتمالی این همه پرسی از جمله بی ثباتی و خشونت در خاورمیانه است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شبعه‌های اخذ رای در مناطق زیر کنترل کردهای عراق و مناطق مورد مناقشه، از ساعت ۸ صبح به وقت محلی آغاز به کار کردند. این همه پرسی قرار است در ساعت ۶ بعدازظهر به وقت محلی پایان یابد، و نتایج نهایی آن در مدت ۷۲ ساعت اعلام خواهد شد.

انتظار می‌رود که این همه پرسی، رای قاطع "آری" را برای استقلال اقلیم کردستان عراق درپی داشته باشد. این همه پرسی به مسعود بارزانی، این اختیار را می دهد که با بغداد و کشورهای همسایه برسر جدایی این منطقه نفت خیز عراق به مذاکره بنشیند.

از سوی دیگر، وزارت امورخارجه ترکیه، در واکنش به آغاز این همه پرسی اعلام کرده است که اگر این راًی گیری امنیت ترکیه را مورد تهدید قرار دهد، آنکارا از هیچ اقدامی فروگذار نخواهد کرد.

پیش از برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق، برخی از کشورها از جمله ایران، ایالات متحده آمریکا، ترکیه و همچنین سازمان ملل، مخالفت شدید خود را با آن ابراز کردند.

XS
SM
MD
LG