لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۵

ظریف از اروپا خواست در صورت پا پس کشیدن ترامپ از توافق هسته ای با او مقابله کند


وزیر خارجه ایران، محمدجواد ظریف، از کشورهای اروپایی خواست اگر دولت دونالد ترامپ تصمیم گرفت توافق هسته‌ای با تهران را از بین ببرد، با تحریم‌های آمریکا علیه کشورش مقابله کنند.

آقای ظریف که با روزنامه‌های گاردین و فایننشال تایمز مصاحبه می‌کرد، همچنین اظهار داشت که اگر اروپا در این مهم از ایالات متحده پیروی کند، توافق هسته‌ای از بین خواهد رفت و آنگاه ایران «با فناوری هسته‌ای پیشرفته‌تری توافق را ترک خواهد کرد».

وزیر خارجه ایران با این همه تأکید کرد که برنامه هسته ای ایران صلح‌آمیز می‌ماند چرا که به گفته او عضویت ایران در پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای ( ان پی تی) مستقل از برجام است.

محمدجواد ظریف همچنین در این مصاحبه گفت که انتظار دارد دونالد ترامپ به تهدید خود عمل کرده و این بار در گزارش به کنگره پای‌بندی ایران به توافق را تأیید نکند.

آمریکا می‌گوید ایران با برهم زدن صلح و ثبات در خاورمیانه و انجام آزمایش‌های موشکی، «روح برجام» را نقض کرده است. تهران این ادعا را رد کرده و متقابلا واشینگتن را به نقض مفاد و روح برجام متهم کرده است.

دولت آمریکا هر ۹۰ روز یک بار باید درباره نحوه پایبندی ایران به برجام به کنگره ایالات متحده گزارش دهد. گزارشی بعدی باید در روز ۲۳ مهرماه، به کنگره ارائه شود.

XS
SM
MD
LG