لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۳۴

وزارت امور خارجه ایران آمادگی برای مذاکره درباره برنامه دفاعی موشکی را تکذیب کرد


سخنگوی وزارت امور خارجه، خبر خبرگزاری رویترز را در مورد آمادگی ایران برای مذاکره در زمینه جنبه‌هایی از برنامه دفاعی موشکی تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام قاسمی گفته است، جمهوری اسلامی ایران بارها در مواضع علنی و دیدارهای دیپلماتیک با مقامات خارجی، بر غیرقابل مذاکره‌بودن برنامه‌های دفاعی خود تاکید کرده است و این برنامه‌ها را مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ نمی‌داند.

خبرگزاری رویترز، روز جمعه به نقل از یک منبع ایرانی که نامش فاش نشده، گزارش داد، ایران به قدرت‌های جهانی گفته، آماده گفت‌وگو درباره برخی جنبه‌های برنامه موشکی‌اش است.

دو مقام آمریکایی نیز که نامشان فاش نشده به رویترز گفته‌اند این پیشنهاد از طریق دادن اطلاعات به برخی رسانه‌ها و نیز از طریق عمان منتقل شده است.

دولت آمریکا پیش از این اعلام کرده بود، برنامه موشکی ایران و همچنین فعالیت‌های نیروی قدس سپاه پاسداران «نقض روح» توافقنامه هسته‌ای برجام است.

ایران می‌گوید، موشک‌های تولیدی‌اش قابلیت حمل سلاح هسته‌ای ندارد و از این رو، فعالیت‌های موشکی‌اش ناقض قعطنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل نیست. این قطعنامه از ایران خواسته است برنامه موشکی خود را توسعه ندهد.

XS
SM
MD
LG