لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۴۹

نخست وزیر اسپانیا پنج روز به رهبر کاتالونیا فرصت داد، روشن کند، که اعلام جدایی کرده است یا نه


"ماریانو راخوی" نخست وزیر اسپانیا گفت، پنج روز به "کارلس پوژ دِمُنت" رهبر جدایی خواهان منطقه کاتالونیا فرصت داده است تا روشن کند، اعلام استقلال کرده است یا نه.

آقای راخوی روز چهارشنبه با اعلام این خبر در مجلس اسپانیا تصریح کرد، اگر رهبر جدایی خواهان اعلام جدایی را تایید کند تا 19 ماه اکتبر (پنج‌شنبه آینده)، فرصت دارد سخنان خود را پس بگیرد.

نخست وزیر اسپانیا گفت اگر در اعلام جدایی تجدید نظر نشود دولت وارد عمل شده و با اقدامات قانونی، اعلام استقلال منطقه را منحل می‌کند.

رهبران جدایی خواهان کاتالونیا روز سه شنبه این هفته اعلامیه تنظیم شده برای استقلال این منطقه را امضا کردند، اما گفتند به منظور فراهم کردن امکان مذاکره با دولت، فعلا اقدامات مربوط به اسقلال را راکد نگاه می‌دارند.

درمیان بیش از دو میلیون تن واجدان شرایط رای دادن، حدود 43 درصد، در 9 مهرماه برابر با اول اکتبر به استقلال کاتالونیا رای موافق دادند.

رهبران جدایی خواهان می گویند دراین میان، نود درصد رای آری داده اند و به تعبیر آن‌ها، این به معنای قانونی بودن استقلال این منطقه است. اما دولت مرکزی اسپانیا این همه پرسی را غیر قانونی می‌داند.

XS
SM
MD
LG