لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۱۵

علی‌اکبر حیدری‌فرد: دستور اعزام معترضان به بازداشتگاه کهریزک را من صادر کردم نه مرتضوی


علی اکبر حیدری‌فرد، یکی از قضات متهم در پرونده کهریزک، مسئولیت اعزام معترضان را به بازداشتگاه کهریزک برعهده گرفته و گفته است سعید مرتضوی دادستان پیشین تهران نقشی در این اقدام نداشته است.

علی اکبر حیدری‌فرد در مصاحبه‌ای که روز شنبه در روزنامه شرق منتشر شد گفته است در تجمع هجده تیر ۸۸ حدود هفتصد نفر دستگیر شدند و او یک روز بعد، دستور انتقال ۱۴۰ نفر از بازداشت‌شدگان را به بازداشتگاه کهریزک صادر کرد.

این مقام سابق قضایی از اینکه پرونده کهریزک همچنان از سوی پدر یکی از قربانیان پیگیری می‌شود ابراز نارضایتی کرده است و به جزئیاتی از اقدامات امنیتی در انتخابات ۸۸، از جمله صدور دستور بازداشت برخی فعالان سیاسی قبل از روز انتخابات، اشاره کرده است.

علی اکبر حیدری‌فرد به دلیل جرائم مالی، استفاده از اسلحه و درگیری به ۱۵ سال زندان محکوم شده و به نوشته روزنامه شرق، این مصاحبه پیش از بازداشت او انجام شده است.

در جریان اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸، شماری از معترضان در بازداشتگاه کهریزک مورد شکنجه‌ قرار گرفتند که بنابر گزارش‌های رسمی، دست‌کم چهار تن از آنان به نام‌های محسن روح‌الامینی، امیر جوادی‌فر، محمد کامرانی و رامین آقازاده قهرمانی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG