لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۰۵

یک وبلاگ‌نویس زن که برخی مسئولان مالت را به فساد مالی متهم کرده بود در پی انفجار اتومبیلش کشته شد


یک وبلاگ‌نویس اهل جمهوری مالت که از طریق مطالعه «اسناد پاناما» ارتباط مالت را با پناهگاههای مخفی مالیاتی در خارج از این کشور جزیره ای برملا کرده بود، روز دوشنبه در پی انفجار خودرویی که سوار بر آن بود، کشته شد. دفنی کاروآنا گالیزیا ۵۳ ساله که نتایج گزارشگری تحقیقی خود را بر روی یک وبلاگ انتقادی منتشر می کرد، چند ماه پیش برخی مسئولان از جمله جوزف موسکات نخست‌وزیر مالت را به سوء استفاده غیرمستقیم یا فساد مستقیم مالی متهم کرده بود.

نخست وزیر مالت قتل این زن وبلاگ‌نویس را «حمله ای وحشیانه» و «ضربه ای به آزادی بیان» توصیف و محکوم کرد. ژوزف موسکات همزمان اذعان کرد که خانم کاروآنا گازالیا یکی از سرسخت ترین منتقدان او بوده است. نخست وزیر مالت افزود پلیس فدرال آمریکا با اعزام ماموران و کارآگاهان اف.بی.آی به مالت توافق کرده است که پلیس محلی این کشور را در تحقیقات پرونده این قتل یاری دهند. تلویزیون مالت گزارش داد که این وبلاگ‌نویس دو هفته پیش به پلیس اطلاع داده بود که مورد تهدید جانی قرار گرفته است.

رسانه های بین المللی در فروردین ماه سال گذشته، نتایج تحقیقاتی را موسوم به «اسناد پاناما» منتشر کردند که خبر از فرار مالیاتی و پولشویی بیش از ۳۰۰ تن از سیاستمداران و افراد مشهور در سراسر جهان می داد.

خانم کاروآنا گازالیا در گزارشهای خود آورده بود که علاوه بر همسر نخست وزیر، وزیر انرژی و رئیس کابینه مالت ، پنهانی صاحب شرکتهایی در پاناما بوده اند. جوزف موسکات و همسرش این اتهام را که برای پنهان کردن دریافتهای مالی از خانواده رئیس جمهوری آذربایجان، قبلا دارایی های خود را به بانکهایی در خارج انتقال داده بوده‌اند، رد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG