لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۱۰

عباس عراقچی آمریکا را به نقض سه بند برجام و روح توافق اتمی متهم کرد


معاون وزیر خارجه ایران می‌گوید آمریکا سه بند متن برجام و نیز «روح» آن را به توصیف او «نقض» کرده و از نظر جمهوری اسلامی ایران، «هیچ امکانی» برای مذاکره مجدد بر سر این توافقنامه یا «الحاق ضمائم و اضافات» به آن وجود ندارد.

به گزارش روز شنبه خبرگزاری فارس، عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه این اظهارات را در پنل تخصصی برجام در کنفرانس عدم اشاعه در مسکو بیان کرده‌است.

به گفته این مقام وزارت امور خارجه ایران، «بر اساس بندهای ۲۶، ۲۸ و ۲۹ برجام، آمریکا متعهد شده این توافق را همراه با حسن نیت و در فضایی سازنده اجرا کند و از هر عملی که باعث خدشه‌دار شدن منافع ایران از رفع تحریم‌ها می‌شود خودداری کند».

عباس عراقچی افزود آمریکا به ویژه مکلف به رعایت این اصول در سخنان عمومی مقامات خود است، اما، به توصیف او، تاکنون اینگونه عمل نکرده‌است.

این گفته‌ها به‌دنبال اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در اعلام راهبرد تازه این کشور در قبال ایران بر زبان آورده می‌شود که برای چندمین بار تهران را به دلیل آزمایش موشک‌های بالیستیک و آنچه اقدامات «بی‌ثبات‌کننده» در منطقه توصیف کرده، به نقض «روح» برجام متهم کرد و افزود که این توافق اتمی، نفعی برای آمریکا نداشته و تنها به ایران سود رسانده‌است.

XS
SM
MD
LG