لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۳۵

پارلمان روسیه مصوبه مربوط به محدود کردن رسانه‌های خارجی در این کشور را برای امضا به دفتر پوتین فرستاد


پارلمان روسیه روز چهارشنبه آخرین گام برای اِعمال محدودیت علیه رسانه‌های خارجی در این کشور را برداشت و مصوبه مذکور برای امضا به دفتر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور ارسال شد.

این مصوبه که به دولت روسیه اجازه می‌دهد رسانه‌های دریافت‌کننده کمک‌های خارجی را به عنوان «نمایندگان کشور خارجی» ارزیابی کند هفته گذشته در مجلس سُفلی به تصویب رسیده بود و نمایندگان مجلس عُلیای روسیه، موسوم به «شورای فدراسیون» نیز روز چهارشنبه به اتفاق آرا به این مصوبه رأی مثبت دادند.

از هفته پیش که بحث بر سر این مصوبه در دومای روسیه آغاز شد، وزارت دادگستری این کشور هشدارهایی بدون ذکر جزئیات به دفاتر رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی در آن کشور فرستادند.

نهادهای مدافع آزادی بیان از جمله عفو بین‌الملل تصمیم تازه روسیه را ضربه‌ای جدی به آزادی رسانه‌ها ارزیابی کرده‌اند.

مصوبه جدید که پس از امضای ولادیمیر پوتین به قانون تبدیل خواهد شد واکنشی ست به تصمیم تازه وزارت دادگستری آمریکا که چندی پیش از تلویزیون «راشا تودی» خواست نام خود را در آمریکا به عنوان نهادی خارجی ثبت کند. آن تصمیم به دنبال گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا گرفته شد که گفته بودند این شبکه و همچنین خبرگزاری اسپوتنیک در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته آمریکا اخبار نادرستی را در راستای اثر گذاری بر نتایج آن انتخابات منتشر کرده بودند.

XS
SM
MD
LG