لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۳۵

ایالت هاوایی از دیوان عالی آمریکا خواست اجرای کامل فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ را تایید نکند


ایالت هاوایی روز سه‌شنبه از دیوان عالی آمریکا خواست اجرای کامل آخرین فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ که ورود اتباع شش کشور مسلمان را ممنوع کرده را تایید نکند.

به گزارش خبرگزاری رویترز ایالت هاوایی که دمکرات‌ها بر آن حکومت می‌کنند قبلا اعتراض خود به فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ را اعلام کرده و دادگاه‌های این ایالت اجرای بخش‌هایی از این فرمان را لغو کرده‌اند.روز ۱۳ نوامبر دادگاه استیناف منطقه ۹ آمریکا در سانفرانسیسکو با لغو احکام برخی از دادگاه‌های ایالتی و منطقه‌ای اجازه داد که بخشی از فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ به اجرا گذاشته شود.

فرمان مهاجرتی سوم دونالد ترامپ روز ۲۴ سپتامبر صادر شد و در حقیقت جایگزین دو فرمان قبلی است که دادگاه‌های فدرال اجرای آنها را متوقف کرده بودند. ممنوعیت ورود به آمریکا در حال حاضر شامل اتباع ایران، لیبی، سوریه ، یمن، سومالی، چاد،‌ کره شمالی و برخی مقامهای ونزوئلا می‌شود که با اتباع و یا نهادهای آمریکایی ارتباطی ندارند. آن دسته از این افراد که در آمریکا روابط خانوادگی و یا ارتباط‌های رسمی و اداری دارند، مثل دانشجویان هنوز می‌توانند وارد خاک آمریکا شوند.

دولت آمریکا از دیوان عالی کشور خواسته است که این حکم را نیز بررسی و لغو کند. دونالد ترامپ بارها تاکید کرده که هدف از اجرای این ممنوعیت‌ها دفاع از آمریکا در برابر تهدید تروریسم و اسلامگرایان تندرو است.

XS
SM
MD
LG