لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۵۳

بهای پول مجازی بیت‌کوین از مرز ۱۱ هزار دلار گذشت


بهای بیت‌کوین یا پول مجازی روز چهارشنبه از مرز ۱۱ هزار دلار گذشت. به این ترتیب قیمت آن طی سال جاری بیش از ده برابر شده و به این بحث دامن زده است که آیا این پول مجازی به مرور در بازار متعارف پذیرفته می‌شود یا صرفا حبابی در انتظار ترکیدن است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بهای یک بیت‌کوین آن طور که سایت «کوین دسک» محاسبه کرده است اوایل روز چهارشنبه حدود ۱۰ درصد افزایش یافت و از ۱۰ هزار دلار به ۱۱ هزار و ۲۷۷ دلار رسید.

بهای بیت‌کوین در آغاز سال جاری میلادی زیر یک هزار دلار بود. صعود زیاد بهای بیت‌کوین و سایر ارزهای مجازی در سال جاری باعث شده که کار‌شناسان بازار مالی در مورد آینده این ارز‌ها و احتمال سقوط ناگهانی بهای آنها نظرات گوناگونی ارائه دهند.

مدیرعامل بانک جی‌پی‌ مورگان چیس بیت‌کوین را یک «کلاهبرداری» توصیف کرده و گفته است هیچ پایه و اساسی به جز رمز نویسی کامپیوتری ندارد و هیچ نهاد مالی معتبر و دولتی از آن حمایت نمی‌کند.

از سوی دیگر مقامات مالی بین‌المللی مثل کریستین لاگارد رییس صندوق بین‌المللی پول می‌گویند ارزهای مجازی را نباید نادیده گرفت و می‌توانند کارکردهای مفیدی داشته باشند، از جمله به عنوان یک روش پرداخت در کشورهایی که ثبات اقتصادی ندارند به کار گرفته شوند. بیت‌کوین یک دهه پیش به عنوان بدیلی برای ارزهای حکومتی خلق شد

XS
SM
MD
LG