لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۰۲:۵۱

«دهقان فداکار» کتاب‌های درسی ایران در ۸۷ سالگی درگذشت


تصویری از «دهقان فداکار» که در کتاب‌های درسی ابتدایی ایران نقش بسته بود.

ازبرعلی حاجوی که در کتاب‌های درسی دوره ابتدایی ایران از او به عنوان «دهقان فداکار» نام برده می‌شود روز شنبه ۱۱ آذر در سن ۸۷ سالگی درگذشت.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای حاجوی که سال‌ها نام او به اشتباه «ریزعلی خواجوی» ذکر می‌شد، به دلیل مشکلات جسمی ناشی از بیماری شدید ریوی در بیمارستان امام رضا شهر تبریز درگذشت.

وی متولد اسفند سال ۱۳۰۹ در یکی از روستاهای میانه در ۱۶۰ کیلومتری جنوب تبریز بود.

بر اساس گزارشی که روزنامه اطلاعات در شماره روز ۱۶ آبان ۱۳۴۰ خود منتشر کرد، ازبرعلی حاجوی در حدود ایستگاه‌های راه آهن «دره قرنقو و شیخ صفی» متوجه ریزش کوه می‌شود و برای مطلع کردن راننده قطاری که در حال نزدیک شدن به آن بوده است «پیراهن» خود را آتش می‌زند.

آقای حاجوی بعد‌ها در مصاحبه‌های مختلف اعلام کرد که برخلاف نقاشی منتشره در کتاب‌های درسی که او را برهنه نشان می‌دهد و پیراهنی به دست دارد که آتش زده است، او لخت نشد و تنها کت خود را آتش زد.

با این حال، آتش زدن لباس وی باعث نشد تا قطار متوقف شود و بعد از اینکه گلوله‌هایی شلیک شد قطار از حرکت باز ایستاد.

آقای حاجوی گفته بود، مسافران ناراضی از قطار پیاده شده و او را کتک زدند تا اینکه آن‌ها را متوجه خطری که در انتظارشان بود، کرد؛ پس از آنکه مسافران با چشم خود ریزش کوه را دیدند از او تشکر و عذرخواهی کردند.

روزنامه اطلاعات در شماره ۱۶ آبان ۱۳۴۰ خود گزارش داده بود که قطار یاد شده دو هزار نفر مسافر داشت که بواسطه «فداکاری» از مرگ حتمی نجات پیدا کردند. این قطار از تهران به تبریز می‌رفته است.

بعد‌ها نام ازبرعلی حاجوی به عنوان «دهقان فداکار» به کتاب‌های درسی ابتدایی راه یافت و از او به عنوان الگویی برای فرزندان ایران زمین یاد می‌شد.

با این حال، اعلام شده که وزارت آموزش و پروش ایران نام «دهقان فداکار» را از کتاب‌های درسی حذف کرده است که این اقدام انتقاد امام جمعه تبریز را به دنبال داشت.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمدعلی آل هاشم ششم آذرماه گفته بود: دهقان فداکاری که سالیان سال نام و خاطرش همواره در کتب درسی چاپ می‌شد، متأسفانه طی سال‌های اخیر نام و عکسی که به‌عنوان «دهقان فداکار» در خاطره و ذهن همگان نقش بسته را از کتب درسی حذف کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG