لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۳۱

بنا بر برخی گزارش‌ها علی عبدالله صالح رئیس‌جمهوری سابق یمن کشته شده است


حوثی‌های مسلح می گویند علی عبدالله صالح رئیس‌جمهوری سابق یمن کشته شده است. تلویزیون «مسیره» (رسانه حوثی‌های مسلح یمن) بدون پخش جزئیات دیگر، این خبر را با «خائن» نامیدن علی عبدالله صالح اعلام کرد.

همزمان امروز دوشنبه یک مقام ارشد دولت به رسمیت شناخته شده یمن در صحنه بین المللی به خبرگزارس اسوشییتدپرس گفت که علی عبدالله صالح کشته شده است. او ویدئویی را برای این خبرگزاری فرستاد که مردانی را نشان می دهد که الله‌اکبر گویان ظاهرا پیکر بی جان صالح را در دست گرفته و حمل می کنند. این خبرگزاری نام مقام یادشده یمنی را فاش نکرد چون او اجازه نداشت در این باره با رسانه‌ها حرف بزند.

علی عبدالله صالح سی سال بر یمن حکومت کرد تا سرانجام شش سال پیش در آنچه «بهار عربی» نامیده شد، وادار به استعفا شد. با این همه او در یمن ماند و پشت پرده به طور غیررسمی اعمال نفوذ کرد. رویارویی علی عبدالله صالح در دوران ریاست جمهوری با حوثی‌ها مانع از آن نشد که او در سالهای برکناری از هم‌پیمان شدن با حوثی‌های مسلح بپرهیزد.

صنعا پایتخت یمن در هفته گذشته یک بار دیگر شاهد رویارویی مرگبار حوثی ها و حامیان علی عبدالله صالح بود.

از طرف دیگر، یکشنبه‌شب جتهای جنگی عربستان و متحدانش صنعا را بمباران کردند. یک روز پیش از این حمله، علی عبدالله صالح با فاصله گرفتن از حوثی ها، آمادگی خود را برای مذاکره با ریاض، به شرط پایان دادن محاصره همه‌جانبه یمن، اعلام کرد.

تا هفته اخیر، در جنگ یمن ائتلاف ناپایدار حوثی های مورد حمایت ایران و علی عبدالله صالح با دولت به رسمیت شناخته شده یمن و ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان مصاف می‌داد.

XS
SM
MD
LG