لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۴۳

ولادیمیر پوتین راهبرد امنیتی جدید آمریکا را «تهاجمی» توصیف کرد


ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه روز جمعه اول دی ماه، راهبرد امنیتی جدید دولت دونالد ترامپ را «تهاجمی» توصیف کرد و گفت مسکو این موضوع را در اقدامات خود مد نظر خواهد داشت.

در سخنانی در مقر وزارت دفاع روسیه در مسکو، ولادیمیر پوتین گفت که ایالات متحده و ناتو در حال تجمع نیرو در اروپا هستند و این اقدامات را «تهاجمی» خواند. او همزمان آمریکا را متهم کرد که به دنبال خروج از «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» است. این توافق سی سال پیش بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی شکل گرفت و هدف از آن منع استقرار و تولید موشک‌های هسته‌ای و متعارف با برد متوسط و کوتاه است.

از زمان اجرایی شدن این پیمان در آغاز دهه ۹۰ میلادی، هم روسیه و هم آمریکا طرف مقابل را به نقض این معاهده مهم که به پایان جنگ سرد کمک شایانی کرد، متهم کرده‌اند و گفته‌اند موجودیت این معاهده در معرض خطر است.

دونالد ترامپ هفته گذشته با اعلام راهبرد امنیتی جدید آمریکا هشدار داد که روسیه و چین تلاش می‌کنند جهان را به سمتی ببرند که با ارزش‌ها و منافع آمریکا مغایرت دارد. آقای ترامپ افزود آمریکا به دنبال یک «همکاری بزرگ» با چین، روسیه و سایر ملل است ولی همیشه از منافع ملی خود دفاع خواهد کرد.

پیشتر در واکنش به اعلام این راهبرد چین دولت آقای ترامپ را به داشتن «روحیه جنگ سرد» متهم کرده و روسیه نیز گفته است که در این راهبرد، «یک ماهیت امپریالیستی» و تأکید بر «یک‌جانبه‌گرایی» دیده می‌شود.

XS
SM
MD
LG