لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۳۰

کنفرانس سوچی با توافق بر سر تدوین قانون اساسی تازه برای سوریه پایان یافت


کنفرانس صلح سوریه در بندر سوچی ِ روسیه، روز سه شنبه، با توافق بر سر تدوین قانون اساسی تازه برای این کشور به کار خود پایان داد. این در حالی است که گروه‌های اصلی مخالف حکومت بشار اسد، این نشست را تحریم کرده بودند.

استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، در بیانیه پایانی نشست گفت یک کمیسیون قانون اساسی تشکیل خواهد شد که شامل هیات نمایندگی دولت جمهوری عربی سوریه و هیاتی از نمایندگان گروه‌های مخالف است تا پیش نویس اصلاحات قانون اساسی را تدوین کند.

به گزارش رویترز، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، با ابراز قدردانی از همکاری ایران، ترکیه و سازمان ملل در برگزاری این نشست، از این گفت و گوها به عنوان یک گام در راستای صلح در سوریه یاد کرد.

این در حالی است که شماری از شرکت کنندگان در جریان سخنرانی سرگئی لاورف سرپا ایستاده و سخنان وی را قطع کردند. این نمایندگان، روسیه را به کشتار غیرنظامیان در جریان حملات هوایی خود در سوریه متهم کردند.

از سوی دیگر، حسین جابری انصاری، فرستاده ارشد ایران در حاشیه این نشست به خبرنگاران گفت که نیروهای ایرانی به خواست دولت سوریه در این کشور حضور دارند و پس از پیروزی در جنگ برضد تروریسم، از آنجا خارج خواهند شد.

نشست سوچی به میزبانی روسیه در حالی برگزار شد که برخی از قدرت‌های جهانی از جمله ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه با بیان این که دولت حاکم در سوریه به درستی وارد گفت و گو نشده است، دراین نشست حاضر نشدند.

XS
SM
MD
LG