لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۳۷

کمپین حقوق بشر ایران از بازداشت بدون اتهام یک شهروند دوتابعیتی بدست سپاه پاسداران خبر داد


«کمپین حقوق بشر ایران» بازداشت محمدرضا هاشمی‌ نبی، شهروند دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی در فرودگاه «امام خمینی» تهران از سوی نیروهای سپاه پاسداران را تائید کرد.

این کمپین این خبر را به نقل از آمنه حیدری٬ مادر آقای هاشمی‌ نبی گزارش کرده است. آن‌طور که خانم حیدری گفته٬ فرزندش که ۱۳ سال مقیم بریتانیا بود٬ سوم دی‌ماه سال ۹۵ هنگام ورود به ایران٬ از سوی ماموران سپاهِ پاسداران بازداشت شد و در حال حاضر در بند ۲-الف زندان اوین که در اختیار سپاه قرار دارد٬ به سر می‌برد.

وی افزوده که محمدرضا هاشمی نبی «تاکنون به شکل غیرقانونی در بازداشت موقت نگه داشته شده و قاضی ابوالقاسم صلواتی با تعیین وکیل انتخابی او نیز تاکنون مخالفت کرده است».

آمنه حیدری گفته که فرزندش برای دیدار با خانواده و به ویژه پدرش که به سرطان مبتلا شده بود٬ به ایران بازگشت٬ اما دیدار آنها به‌دلیل عدم تأمین وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی و آزادی وی میسر نشد و پدر او در اسفند ماه سال گذشته بر اثر ابتلا به سرطان فوت کرد.

مادر آقای هاشمی‌ نبی ضمن بی‌اطلاعی از اتهام رسمی فرزندش گفته است که بر اساس شنیده‌ها «اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با برخی گروه‌ها در خارج ایران» مورد اتهامی اوست.

XS
SM
MD
LG