لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۱۵

عفو بین الملل در گزارش سالانه خود از مقام های ایران به شدت انتقاد کرد


سازمان عفو بین الملل در گزارش سالانه خود که روز پنجشنبه منتشر شد، از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران به دلیل سرکوب حق آزادی بیان، تشکل و گردهمایی مسالمت آمیز و زندانی کردن منتقدان انتقاد کرد.

این گزارش که درباره وضعیت حقوق بشر در جهان در سال ۲۰۱۷ است، با ناعادلانه خواندن محاکمه ها در ایران به شکنجه و سایر بدرفتاری های متداول برضد بازداشت شده‌ها نیز اشاره کرده است.

عفو بین الملل در گزارش خود، از اعتراض‌های دی ماه به عنوان نخستین تظاهرات ضد حکومتی در چنین مقیاسی بعد از اعتراض‌های سال ۱۳۸۸ یاد کرده است که هزاران ایرانی در اعتراض به فقر، فساد و سرکوب سیاسی به خیابان ها ریختند.

در این گزارش سالانه همچنین از اعدام صدها تن در ایران از جمله مجرمانی که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال بوده اند نیز انتقاد شده است.

ایران یکی از چهار کشوری است که مجرمان صغیر را اعدام می کند. به گفته دیدبان حقوق بشر احکام اعدام در مورد متهمان زیر ۱۸ سال در عربستان، یمن و نوار غزه نیز اجرا می شود.

ماه مارس ۲۰۱۷، شورای حقوق بشر سازمان ملل، ماموریت گزارشگر ویژه درباره وضعیت حقوق بشر در ایران را تمدید کرد، اما مقام های جمهوری اسلامی به وی و سایر کارشناسان سازمان ملل اجازه ورود به ایران را ندادند.

XS
SM
MD
LG