لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۴۰

سازمان منع سلاح شیمیایی پرونده‌ای بر روی استفاده احتمالی از سلاح‌های شیمیایی و میکروبی در غوطه شرقی تحقیق می کند


گزارش‌ها حاکی است که سازمان منع سلاح شیمیایی روز سه‌شنبه هشتم اسفند پرونده‌ای برای تحقیق در مورد استفاده احتمالی از سلاح‌های شیمیایی و میکروبی در غوطه شرقی در سوریه باز کرده است. منابع رسمی و دیپلماتیک به خبرگزاری رویترز گفتند قرار است تمامی موارد مشکوک به استفاده از سلاح شیمیایی و میکروبی در غوطه شرقی از سوی این سازمان بررسی شود. روز شنبه گزارش شد در سوریه یک کودک در حالی که نشانه‌هایی از استنشاق گاز کلر داشته، جان سپرده است.

رهبران فرانسه، آمریکا و بریتانیا پیشتر گفته بودند اگر ثابت شود نیروهای حکومتی بشار اسد در سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده‌اند، پاسخ آن عملیات نظامی به مناطق مشخص خواهد بود.

خبر تحقیق و بررسی سازمان منع سلاح شیمیایی در سوریه در حالی اعلام شد که روز سه‌شنبه و به رغم اینکه روسیه دستور داده بود روزانه پنج ساعت آتش‌بس در غوطه شرقی برپا شود، هواپیماهای نظامی حکومت سوریه مواضع این منطقه را بمباران کردند.

استفاده از گاز کلر به دلیل آسیب زدن به ریه و ایجاد خفگی به عنوان سلاح شیمیایی و میکروبی، طبق کنوانسیون منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی سال ۱۹۹۷ ممنوع شده است.

سوریه ۵ سال پیش در سال ۲۰۱۳ و پس از مرگ شمار زیادی در پی حمله با گاز سارین در غوطه، هم وعده داد سلاح‌های شیمیایی خود را از بین ببرد و هم به کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی پیوست و آن را امضاء کرد. سازمان منع سلاح شیمیایی اعلام کرد که روی این پرونده تحقیق می‌کند ولی به دلیل مشکلات امنیتی، تیمی برای بازرسی به سوریه نخواهد فرستاد. بازرسان این سازمان بارها در سوریه مورد کمین و حمله واقع شده‌اند.

XS
SM
MD
LG