لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۳

دیپلمات‌های اروپایی گفتگو با مقامات ایرانی درباره نقش جمهوری اسلامی در منطقه را تایید کردند


خبرگزاری رویترز به نقل از چند دیپلمات اروپایی و ایرانی از آغاز گفتگوها درمورد نقش ایران در منطقه خبر داده است.رویترز به نقل از دو دیپلمات اروپایی و یک مقام دولت ایران از برگزاری نخسین دور گفتگوها در ماه گذشته میلادی خبر داده است.

این دور از گفتگوها حدود دو هفته پیش در حاشیه نشست امنیتی مونیخ برگزار شده و قرار است دور بعدی هم در ماه جاری میلادی در ایتالیا برگزار شود. به گزارش رویترز نمایندگان آلمان ، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا ، اتحادیه اروپا و ایران در این گفتگوها شرکت می کنند.

هدف از این گفتگوها حفظ توافق هسته‌ای با ایران و در عین حال یافتن راه‌حلی برای پاسخ دادن به نگرانی‌های کشورهای غربی ، اسرائیل و چند کشور منطقه ذکر شده است. نقش ایران در سوریه ، لبنان ، یمن و عراق از جمله نگرانی‌های این کشورها و آمریکاست . ایران اتهام دخالت در امور کشورهای منطقه را بارها رد کرده است.

دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده که تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید نخواهد کرد و خواستار اصلاح بندهای مهمی از این توافق شده است.کشورهای اروپایی هم در صدد هستند با آغاز مذاکرات جداگانه با ایران توافق هسته ای را حفظ کرده و پایبندی همه طرفها به آنرا تضمین کنند.

ایران تا کنون به این گزارش خبرگزاری رویترز وبرگزاری نشست مشترک با اروپایی ها واکنش نشان نداده است.

XS
SM
MD
LG