لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۱۳

برگزاری دهمين کنگره‌ بين المللی کار در ترکیه


از ايران نيز هياتی به‌ رياست داوود دانش جعفری، وزير اقتصاد ودارايی در اين کنگره‌ حضور دارد.
دهمين کنگره‌ بين المللی کار که‌ از روز چهارشنبه‌ آغاز شده‌، به مدت دو روز‌ ادامه‌ می يابد. در اين کنگره‌ که‌ توسط انجمن سرمايه‌داران و صنعت گران مستقل ترکيه‌ برگزار شده، بيش از ۲۵۰۰ کارشناس عاليرتبه‌ تجاری و مقامات اقتصادی و وزرای ۵۵ کشور مسلمان شرکت دارند.

از ايران نيز هياتی به‌ رياست داوود دانش جعفری، وزير اقتصاد ودارايی در اين کنگره‌ حضور دارد.

ترکيه‌ با ميزبانی چنين کنفرانس هايی می کوشد کشورهای اسلامی را به سرمايه گذاری در ترکيه ترغيب کند. به‌ گزارش خبرگزاری سی ان ان ترک، در اين هفته‌ شرکت های تجاری و اقتصادی ترکيه‌ قراردادهايی را که‌ ارزش آنها بيش از دو ميليارد دلار برآورد شده‌، با شرکت های تجاری کشورهای مسلمان نشين امضا می کنند.

آن چه‌ در اين کنگره‌ و نيز در اجلاس همکاريهای تجاری و اقتصادی کشورهای مسلمان توجه‌ رسانه‌ها را به‌ خود جلب کرده‌، فضای سياسی حاکم بر آنهاست. کنگره‌ بين المللی کار روز چهارشنبه با پخش فيلمی که‌ غرب را به‌ تلاش برای تجزيه‌ کشورهای اسلامی متهم می کرد آغاز شد.

سپس «ارول يارال»، رييس سرمايه‌گذاران بين المللی در ترکيه‌، طی سخنانی خواستار وحدت کشورهای مسلمان و عدم سرمايه‌گذاری در کشورهای غربی و کاهش صادرات نفت به‌ غرب شد.

«عمر پولات» رييس انجمن سرمايه‌داران و صنعت گران مستقل ترکيه‌ نيز خواهان بالا بردن جايگاه کشورهای اسلامی در آنچه‌ را رقابت با غرب خواند، شد و‌ گفت: «مسلمانان ۲۰ درصد جمعيت جهان را تشکيل می دهند، در صورتيکه‌ تنها پنج درصد توليد جهان را بر عهده‌ دارند.»

نشست های اجلاس دوروزه همکاريهای اقتصادی و کنگره‌ بين المللی کار، به طور مستقيم از رسانه‌های تصويری ترکيه‌ پخش می شوند.

بنابر گزارش ها‌، فضای سياسی ضدغربی با هدف ترويج افکار ضدآمريکايی در کنگره‌ حاکم بوده‌ و درآن بحث از مسائل فلسطين، لبنان، عراق و به طور کلی مسائل سياسی، بسيار بيشتر از طرح های اقتصادی و تجاری مطرح می شود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG