لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۱۵

نخست وزیر اسرائیل میگوید ایران قصد دارد در سوریه پایگاه نظامی و کارخانه سلاح بسازد


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، که به آمریکا رفته است، روز سه‌شنبه، گفت ایران در صدد است پایگاه‌های نظامی دایمی و کارخانه‌ سلاح‌ در سوریه بسازد. وی افزود که «باید جلوی ایران را گرفت» و تاکید کرد که «خواهیم گرفت».

آقای نتانیاهو در سخنرانی در همایش سالیانه ایپک، ایران و سرزمین‌های زیر نفوذ آن در خاورمیانه را به رنگ سیاه بروی یک نقشه نشان داد تا به توصیف او نشان دهد که ایران دارد «تاریکی را بر منطقه مستولی می‌کند؛ و می‌خواهد یک دالان زمینی و هوایی از تهران تا طرطوس (در ساحل مدیترانه در سوریه) ایجاد کند».

نخست وزیر اسرائیل همچنین با یادآوری مخالفت خود با توافق هسته‌ای میان ایران و جامعه جهانی گفت « اسرائیل بارها هشدار داده بود که ایران به جامعه جهانی دروغ می‌گوید و قابل اعتماد نیست و گفته بود که ایران بعد از رفع تحریم‌ها، تهاجمی‌تر از گذشته می‌شود؛ و چنین نیز شد».

از سوی دیگر، با وجود مخالفت شدید اسرائیل با برجام و درخواست آمریکا از متحدان برای «اصلاح برجام»، یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، این هفته تایید کرد که ایران همچنان به تعهدات خود پایبند بوده است. ایران نیز می‌گوید پای میز مذاکرات مجدد بر سر برجام نخواهد رفت و محدودیت‌های موشکی را هم قبول نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG