لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۵۶

نشست کمیسیون مشترک برجام در وین آغاز شد


نشست فصلی کمیسیون مشترک برجام صبح جمعه در وین آغاز شد. در این نشست نمایندگان گروه پنج بعلاوه یک ، اتحادیه اروپا و ایران روند اجرای برجام و رفع تحریمها را بررسی می‌کنند.

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران به خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفته است موضوع اصلی نشست جمعه رفع تحریمها و به گفته او بد عهدی آمریکاست. عباس عراقچی همچنین بار دیگر بر غیر قابل مذاکره بودن برجام تاکید کرده و گفته است هيچ امکانی براي يک توافق تکميلی یا الحاقیه وجود ندارد.

آقای عراقچی روز گذشته نیز گفته بود درصورت خروج آمریکا از برجام ایران نیز از آن خارج خواهد شد.
آمریکا می‌گوید ایران با برنامه موشکی و اقدامات خود در منطقه روح برجام را نقض کرده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بر اصلاح بندهای مهمی از برجام اصرار دارد و گفته است تا چند هفته باقیمانده به پایان مهلت تعلیق دوباره تحریمها، این موضوع باید حل و فصل شود. مهلت ۱۲۰ روزه تعلیق مجدد تحریمهای هسته ای ایران روز ۲۲ اردیبهشت به پایان می رسد.

اتحادیه اروپا در تلاش است تهران و واشینگتن را به پایبندی به برجام ترغیب کرده و در کنار آن مذاکرات بر سر برنامه موشکی ایران و نقش جمهوری اسلامی در منطقه را در چارچوب دیگری به پیش ببرد. ایران تا اکنون با این پیشنهاد اروپایی ها موافقت نکرده است.

XS
SM
MD
LG