لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۵۸

مقام‌های آلمانی و روسی در مورد «وقوع دوباره جنگ سرد» هشدار دادند


مقام هماهنگ‌کننده دولت آلمان در امور روسیه می‌گوید برلین خواستار حفظ روند گفت‌وگو با مسکو است و باید «دست به هر کاری زد تا جلوی یک جنگ سرد تازه با روسیه گرفته شود».

آلمان در کنار آمریکا و شماری از کشورهای اروپایی، از جمله کشورهایی بودند که در حمایت از بریتانیا، دست به اخراج گروهی از مقام‌های امنیتی و دیپلمات‌های روس زده‌اند.

لندن، مسکو را متهم کرده‌است که پشت جریان «حمله شیمیایی» با استفاده از سم اختلالاعصاب به سرگئی اسکریپال و دخترش در بریتانیا است. اسکریپال یک جاسوس دو‌جانبه روس بود که سال‌ها پیش با شماری از جاسوس‌های روس معاوضه شد و در بریتانیا زندگی می‌کرد.

گرنوت ارلر، هماهنگ‌کننده دولت آلمان در امور روسیه، در گفت‌وگو با روزنامه «پاساور نئو پرسه» تاکید کرده تصمیم برلین برای اخراج شماری از دیپلمات‌های روس، نشان‌دهنده همبستگی با لندن است.

فرانسه، آلمان و آمریکا می‌گویند با برآوردهای لندن در مورد نقش دولت روسیه در جریان حمله شیمیایی به آقای اسکریپال هم‌عقیده هستند و از بریتانیا حمایت می‌کنند. سفیر روسیه در استرالیا نیز گفته است با ادامه وضعیت کنونی «جهان ممکن است به سوی جنگ سرد سوق داده شود».

XS
SM
MD
LG