لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۱۴

دیدار سران بغداد و تهران، گفت وگو با نماینده پارلمان عراق


روابط ايران و آمريکا، می تواند تاثيری عمده بر جهت گيری ايران در قبال مسايل عراق داشته باشد.

روز یکشنبه ۲۶ نوامبر، سخنگوی ریاست جمهوری عراق اعلام کرد که جلال طالبانی ريیس جمهوری اين کشور، روز دوشنبه برای ملاقات و گفت و گو با همتای ایرانی خود عازم تهران می شود.


قرار است محور اصلی در این گفت و گوهای دو جانبه بررسی نقش احتمالی ایران در مهار نا آرامی های عراق باشد.


پیشتر گفته شده بود روز شنبه بیست و چهارم نوامبر روسای جمهوری سه کشور ایران، سوریه و عراق طی نشستی در تهران، مساله خشونت های فزاینده قومی در عراق را مورد بحث قرار خواهند داد. اما سوریه کماکان به این دعوت پاسخی نداده و سفر جلال طالبانی نیز به دلیل تدابیر امنیتی شدید در بغداد و بسته شدن فرودگاه ها به تعویق افتاد.


تا زمانی که آمریکا روابطش را با ایران بهتر نکند، ایران کمک چندانی به عراق نخواهد کرد.
محمود عثمان

در همین حال جمهوری اسلامی ایران وجود طرحی مبنی بر برگزاری نشست سه جانبه با محوریت عراق در تهران را تکذیب کرد.


اما از سوی دیگر برخی ناظران و فعالان سیاسی کماکان بر نقش احتمالی ایران و سوریه در پایان دادن به خشونت های عراق تاکید می ورزند.


محمود عثمان نماینده پارلمان عراق در همین زمینه در مصاحبه با رادیو فردا بر نقش روابط ایران و آمریکا در پیشرفت مذاکرات احتمالی در منطقه تاکید می ورزد.


آقای عثمان می گوید:«تا زمانی که آمریکا روابطش را با ایران بهتر نکند، ایران کمک چندانی به عراق نخواهد کرد.»


نماینده پارلمان عراق با تصریح این نکته که ممکن است روز دوشنبه در دیدار محمود احمدی نژاد با جلال طالبانی، بحث همکاری احتمالی با سوریه نیز به میان کشیده شود؛ تاکید می کند که ایران و سوریه به دلیل نفوذ مذهبی خود می توانند در بهبود شرایط عراق موثر باشند.


  • 16x9 Image

    نیوشا بقراطی

    نیوشا بقراطی در سال ۱۳۸۴ به عنوان گزارشگر و مجری به رادیو فردا پیوست. او میزبان برنامه زنده هفتگی «ساعت ششم» است و از سال ۱۳۹۰ سردبیری بخش صوتی و تصویری رادیو فردا را بر عهده دارد

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG