لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۲۴

امیر قطر هفته آینده با رئیس جمهوری آمریکا دیدار و گفتگو می کند


شیخ تمیم بن حمد آل ثانی‌، امیر قطر روز ۲۱ فروردین با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دیدار و گفتگو می‌کند. به گزارش خبرگزاری رویترز روابط امنیتی و اقتصادی مشترک بین دو کشور مهمترین موضوع گفتگوهای دو طرف است.

پیش از این قرار بود رهبران شورای همکاری خلیج فارس ماه آینده میلادی با دونالد ترامپ ملاقات کنند ولی کاخ سفید این نشست چند جانبه را به تعویق انداخت.

برخی از مقامات آمریکایی دلیل این امر را فشرده بودن برنامه‌های کاخ سفید اعلام کرده‌اند . اما رویترز به نقل از دیگر منابع آمریکایی گزارش داده است که ادامه تنش بین قطر با دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس دلیل اصلی برگزار نشدن این نشست است.

عربستان سعودی ، بحرین ، امارات متحده عربی و مصر در تابستان سال گذشته روابط دیپلماتیک و تجاری خود را با قطر قطع کردند. این چهار کشور حمایت قطر از جمهوری اسلامی ایران و کمک به گروههایی که تروریستی می خوانند را دلیل این اقدام دیپلماتیک ذکر کرده اند. قطر این اتهامات را رد کرده است.

دو هفته پیش محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در کاخ سفید واشینگتن با دونالد ترامپ دیدار و گفتگو کرد و قرار است در روزهای آینده ولیعهد امارات متحده عربی نیز با رئیس جمهوری آمریکا ملاقات کند.

XS
SM
MD
LG