لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۲۷

۵۰۰ نماینده پارلمان‌های آلمان، بریتانیا و فرانسه خواستار پایبندی آمریکا به برجام شدند


۵۰۰ نماینده پارلمان‌های آلمان، بریتانیا و فرانسه در آستانه سفر هفته آینده امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان به آمریکا برای گفت‌وگو با رییس جمهوری ایالات متحده بر سر حفظ توافق هسته ای با ایران، خواستار پایبندی آمریکا به این توافق شدند.

این نمایندگان پارلمان های آلمان، بریتانیا و فرانسه، روز بیستم فروردین‌ماه در نامه‌ای به اعضای کنگره آمریکا، برجام را دست‌آورد مشترک آمریکا و قدرت‌های اروپایی برای نظارت بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران خواندند که نباید از دست برود.

این ۵۰۰ نمایندگان می‌گویند دلیل موفقیت گفت‌وگوهای هسته‌ای با تهران آن بوده که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها با اتحاد و یک همکاری قوی توانستند یک ائتلاف جهانی ایجاد کنند.

پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده چند شرط از جمله محدود شدن برنامه موشکی جمهوری اسلامی و اصلاح نقش منطقه ای حکومت ایران را شروط باقی ماندن آمریکا در توافق هسته‌ای اعلام کرده بود.

روز گذشته محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در نیویورک اعلام کرد جمهوری اسلامی بر اساس منافعش عمل می‌‌کند و در برجام و بیرون از برجام انتخاب‌های گسترده‌ای برای اقدام دارد. تا حدود یکماه دیگر دولت ایالات متحده آخرین نظرش را درباره برجام اعلام خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG